Soła Oświęcim - strona nieoficjalna

  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • Stal Rzeszów - Podlasie Biała Podlaska 5:1
  • Podhale Nowy Targ - Resovia Rzeszów 1:3
  • KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski - Motor Lublin 1:1
  • Avia Świdnik - Karpaty Krosno 1:1
  • Orlęta Radzyń Podlaski - Unia Tarnów 4:1
  • Wólczanka Wólka Pełkińska - JKS 1909 Jarosław 2:3
  • Chełmianka Chełm - Spartakus Daleszyce 3:2
  • Wisła Sandomierz - MKS Trzebinia 2:0
  • Wiślanie Jaśkowice - Soła Oświęcim 2:0
  •        

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. DarekA828 209
2. pstrag11 182
3. Nathan1500 176
4. maciacho1 174
5. StafBran 151
6. kustosz1919 134
7. blady76 108
8. sPLinteX 86
9. bula1919 74

Statystyki drużyny

Wyszukiwarka

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
admin (michu89)
status Gadu-Gadu

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 6 gości

dzisiaj: 345, wczoraj: 831
ogółem: 9 150 455

statystyki szczegółowe

Historia

Towarzystwo Sportowe Soła Oświęcim powstało w 1919 roku z inicjatywy młodych ludzi skupionych wokół miejscowego gimnazjum, a chętnych do sprawdzenia swoich sił w rywalizacji sportowej. Pomysł poparły zarówno władze miejskie, jak i powiatowe.

Pierwszym prezesem nowego klubu został Roman Mayzel, burmistrz Oświęcimia wspierający wszystkie ciekawe inicjatywy i cieszący się poparciem społeczeństwa. Drugie skrzypce obok Mayzla grał Władysław Wnęk, zawodnik, trener i działacz, a zawodowo wicestarosta. Dzięki jego autorytetowi młodzi oświęcimianie chętnie uczyli się przepisów i poznawali piłkarskie arkana. Biało-czerwone barwy klubu i koszulki zawodników podkreślały patriotyczny rodowód Soły.

Krakowski Okręg Piłki Nożnej był pierwszym w kraju, a TS Sołę Oświęcim zarejestrowano jako jedną z pierwszych wśród 35 drużyn. Statut klubu obok spraw organizacyjnych bardzo duży nacisk kładł na aspekt wychowawczy.
 
Solarze grali początkowo w klasie B krakowskiego związku z silnymi wówczas drużynami z Krakowa, Żywca, Białej, Chrzanowa, Tarnowa czy Wadowic. W 1923 roku nastąpiło otwarcie boiska na terenie udostępnionym przez miasto. Zawodnicy nie musieli się już martwić, że prywatni właściciele wyrzucą ich ze swoich działek, na których grali w pierwszych latach. W meczu otwarcia Soła zagrała z Wisłą. Oświęcimianie ulegli krakowianom 1:7.

Dwa lata później w związku z reorganizacją związków piłkarskich oświęcimskie drużyny, a więc i Soła, znalazły się w Śląskim Związku Piłki Nożnej. Początkowo w klasie B już po dwóch sezonach awansowała do klasy A. Do 1932 roku TS Soła Oświęcim była czołową drużyną podokręgu bielskiego, zdobywając w 1930 roku jego wicemistrzostwo. W latach 20. i 30. XX wieku dwaj wychowankowie Soły - Stefan Kisieliński i Walerian Kisieliński - trafili do kadry Polski. W 1933 roku Soła spadła do klasy B i do wojny nie odzyskała wcześniejszej pozycji.

W czasie okupacji Niemcy zakazali sportowej działalności. Polacy grali w konspiracji w Gromcu, Przeciszowie, Włosienicy. Ale już na wiosnę 1945 roku pojawiały się słupach i płotach plakaty z napisami: „Niedziela, koło Garbarni, mecz w piłkę nożną Soła Oświęcim - Fablok Chrzanów”. Właśnie Soła pierwsza otrząsnęła się z wojennej zawieruchy i zorganizowała na nowo. Piłkarzy zgłoszono do rozgrywek w klasie B podokręgu chrzanowskiego.

W pierwszych tygodniach po wyzwoleniu Oświęcimia trzeba było doprowadzić do porządku uszkodzony przez bomby stadion i zdobyć stroje sportowe. W kilku meczach zawodnicy TS Soła Oświęcim wystąpili w biało-niebieskich pasiakach, przeszytych z piżam więźniarskich przydzielonych przez wojennego komendanta byłego KL Auschwitz.

Po wojnie młodzi ludzie lgnęli do piłki. Juniorzy Soły przez trzy lata, od 1945 do 1947 roku, byli najlepszą drużyna podokręgu w tej kategorii wiekowej. Na własność zdobyli Złoty Puchar Prezesa Podokręgu Chrzanowskiego Piłki Nożnej.
 
 
Z pierwszego okresu po wojnie w pamięci sympatyków Soły utkwiła wygrana ich ukochanej drużyny z Cracovią Kraków. Solarze na własnym boisku pokonali drużynę Ib wzmocnioną zawodnikami składu podstawowego 4:2.
 
 
Rosła liczba zawodników, ale i działaczy. Świetna polityka finansowa Soły pozwoliła na ogrodzenie będącego własnością miasta stadionu przy ulicy Legionów. W 1948 roku nastąpiła fuzja TS Soła i powstałego po wojnie Robotniczego Klubu Sportowego Oświęcim, dzięki czemu pozyskano nowych zawodników. W ogóle wczesne lata powojenne przyniosły piłkarską zmianę warty.
 
 
W 1949 roku w różnych klasach w barwach Soły grały trzy drużyny seniorów i dwie juniorów. Wtedy też zapadła niekonsultowana z TS Soła Oświęcim odgórna i niezrozumiała decyzja o połączeniu jej z Zakładowym Klubem Sportowym Chemik Syntetyka Oświęcim i utworzeniu Związkowego Klubu Sportowego Unia Oświęcim. Po 30 latach Soła Oświęcim przestała istnieć. Starzy zawodnicy skończyli kariery, a młodzi w większości odeszli do okolicznych, powstających jak grzyby po deszczu, klubów. 
 
Po odwilży 1956 roku rozpoczęły się działania, zmierzające do reaktywacji klubu. Na walne zebranie w styczniu 1957 roku przyszło prawie 400 osób. Wtedy padły słowa „Soła to Oświęcim i odwrotnie, Oświęcim to Soła”. Jednak klub nie miał gdzie, kim i w czym grać. Wówczas postanowił się z nim połączyć Kolejarz Oświęcim i przyjąć nazwę - Soła. Solarze wspomagani finansowo przez kolej, OZNS, OMAG i PKS znów zaczęli osiągać sukcesy. 
 
 
Rok reaktywacji był też czasem dziwnego incydentu. Unia na walnym zebraniu zmieniła nazwę na Związkowy Klub Sportowy Unia - Soła w Oświęcimiu. Prawdziwa Soła zareagowała. Rozpoczęła się wojna na nazwy, w której rację przyznawano reaktywowanej drużynie. Mimo to Unia trwała przy swoim do 1958 roku, kiedy to Soła spadła z klasy A. 
 
Rok później z Sołą połączyła się z osiągającym dobre wyniki i znanym z doskonałej pracy z młodzieżą LZS Stare Stawy. W 1960 roku Soła znów grała w klasie A i skończyła rozgrywki na czwartym miejscu. Rok później spadła z klasy A, by w kolejnym sezonie do niej powrócić. I tak do 1965 roku Soła znalazła się w huśtawce sukcesów i porażek. Wtedy też opiekę nad klubem przejęło PKS w Oświęcimiu, a oficjalna nazwa brzmiała Komunikacyjny Klub Sportowy Soła Oświęcim. Wzmocnienia, także o żołnierzy z miejscowej jednostki, spowodowały, że KKS Soła zdobył w sezonie 1966/67 wicemistrzostwo krakowskiej klasy A. Rok 1967 zaowocował także nową nawierzchnią na boisku i uhonorowaniem klubu dyplomem „Za pracę z młodzieżą i za zasługi dla rozwoju piłkarstwa w Okręgu Krakowskim PZPN”.
 
 
 
W latach 60 do Soły nadal garnęła się młodzież. Wtedy też klub nawiązał współpracę z drużynami międzynarodowymi ze Słowacji. Początek lat 70. to czas spadku z klasy A. Wtedy odeszło do innych klubów lub zakończyło kariery wielu zawodników, jak się okazało, niezastąpionych. W 1971 roku z dwuletnim poślizgiem zorganizowano obchody półwiecza Soły Oświęcim. Z tej okazji PKS ufundował klubowi sztandar.
 
 
 
Kolejny rok przyniósł kolejny awans do klasy A. Tym razem na kolejne 10 lat. W 1979 roku z pompą świętowano 60-lecie Soły. Dobra passa piłkarzy trwała. W 1985 roku piłkarze zdobyli pierwsze miejsce w klasie i awansowali do bielskiej ligi okręgowej. W pierwszym roku gry sklasyfikowano ją na 10 miejscu, ale już rok później solarze zajęli wysokie trzecie miejsce. Drużyna piłkarska w związku z odejściem wielu zawodników straciła swoją świetność w 1989 roku i musiała powrócić do klasy A.
 
 
 
Na początku lat 90. zaczęło się odbudowywanie starej Soły. Oświęcimska drużyna mieściła się w tym czasie w środkowej części tabeli. I tak do 1998 roku, gdy nastąpił smutny powrót do klasy B, by już w następnym sezonie skoczyć wyżej. W sezonie 2000/2001 piłkarze wygrali rozgrywki klasy A i dostali się na dwa sezony do okręgówki. Konkurencja była bardzo silna i Soła znów spadła z V ligi do A klasy. Stało się to po kilku niepotrzebnych i nie do końca sprawiedliwych remisach.
 
 
Lata 1994, 1999 i 2004 to kolejne obchody jubileuszowe. Pasjonaci sportu, piłki nożnej i ukochanego klubu nie dopuszczają myśli, by Soła zniknęła ze sportowej mapy Oświęcimia. Przecież „Soła to Oświęcim i odwrotnie, Oświęcim to Soła”.
 
 

Przez prawie 20 lat Soła Oświęcim balansowała na granicy ligi okręgowej i A-klasy. Aż do 2010 roku, kiedy stery w klubie objął związany z firmami Gredan oraz Kredyty-Chwilówki, Jacek Ciżbok. Był to przełomowy moment w historii Soły oraz oświęcimskiej piłki. Jego zaangażowanie można było zauważyć od pierwszego dnia objęcia funkcji prezesa. Piłkarzom zostały stworzone warunki do profesjonalnego uprawiania sportu. Poprzez działania marketingowe kibice przychodzi na trybuny w coraz lepszej liczbie. Zaczęto szkolić młodzież, powstał pomysł budowy nowego stadionu...

Za wszystkimi działaniami szedł również wynik sportowy. W październiku 2010 roku rolę grającego trenera objął znany z występów w Zagłębiu Sosnowiec i Szczakowiance Jaworzno, Sebastian Stemplewski. Soła kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa. Z nowym prezesem i pod wodzą nowego szkoleniowca Solarze wygrali wszystkie pozostałe do końca sezonu spotkania. Rywali odprawiali z bagażem nawet 11 bramek.

Soła zakończyła sezon na pierwszym miejscu i wywalczyła awans do ligi okręgowej. Po ostatniej kolejce na twarzach piłkarzy nie było jednak uśmiechu. Przełom maja i czerwca 2011 roku zapisał czarne karty w historii Soły. 25 maja w wypadku samochodowym zginął zawodnik Soły, Rafał Gałgan. Kilkanaście dni później Soła otrzymała od losu kolejny cios. W nocy z 6 na 7 czerwca zmarł Jacek Ciżbok.

Przed rozpoczęciem gry w lidze okręgowej w Sole panowała niepewność. Środowisko piłkarskie w Oświęcimiu postanowiło jednak, aby nie zmarnować włożonego do tej pory wysiłku i kontynuować politykę Jacka Ciżboka. Po wzmocnieniach składu Solarze rozpoczęli walkę o kolejny awans. Do ostatnich kolejek prowadzili zaciętą rywalizację z zespołem KS Chełmek. Na finiszu rozgrywek piłkarze z Oświęcimia wyprzedzili rywala i wywalczyli drugi z rzędu awans. Historyczny – Soła nigdy w swojej historii nie osiągnęła poziomu wyższego niż liga okręgowa.

 
Przygotowując historię Soły Oświęcim korzystałem z książki „100-lecie sportu w Oświęcimiu”autorstwa Jana Tobiasza i Włodzimierza Liszki
 
Więcej zdjęć z historii Soły Oświęcim dostępnych jest TUTAJ

Logowanie

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 35

Ostatnie spotkanie

Wiślanie JaśkowiceSoła Oświęcim
Wiślanie Jaśkowice 2:0 Soła Oświęcim
2018-06-16, 17:00:00
Stadion Miejski w Skawinie, ul. Mickiewicza 27
    relacja »
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 34
Stal Rzeszów 5:1 Podlasie Biała Podlaska
Podhale Nowy Targ 1:3 Resovia Rzeszów
KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski 1:1 Motor Lublin
Avia Świdnik 1:1 Karpaty Krosno
Orlęta Radzyń Podlaski 4:1 Unia Tarnów
Wólczanka Wólka Pełkińska 2:3 JKS 1909 Jarosław
Chełmianka Chełm 3:2 Spartakus Daleszyce
Wisła Sandomierz 2:0 MKS Trzebinia
Wiślanie Jaśkowice 2:0 Soła Oświęcim