Biało-czerwoni kontra biało-zieloni

• autor: michu89, 2012-02-15 22:59

W najbliższy piątek, o godzinie 18 podopieczni Sebastiana Stemplewskiego staną w szranki z AKS Niwką Sosnowiec. To spotkanie da nam zapewne odpowiedź na pytanie, czy forma zespołu powoli idzie w górę, natomiast dla trenera będzie to kolejny materiał do analizy.

Teraz pora, aby wbić sosnowiczanom gola. To nie jest żaden slogan reklamowy, ani tym bardziej polityczny. Oświęcimianie w piątek zmierzą się z Niwką Sosnowiec i mimo, że charakter tej potyczki będzie oczywiście towarzyski, warto by było wygrać i podnieść nieco morale zespołu. Skuteczność Solarzy jak na razie w meczach kontrolnych nie jest odpowiednia do siły ognia tego zespołu. Prócz fajerwerków ofensywnych zafundowanych głównie za sprawą piłkarzy testowanych w meczu z FK Parus Sankt Petersburg, Pasiaki w trzech pojedynkach ledwie raz trafili do siatki rywala, natomiast stracili do tego, aż 10 bramek. Sparingi są sparingami i nie zawsze warto zaprzątać sobie głowy ich wynikami, ale wnioski z pewnością trzeba wyciągać.

AKS Niwka Sosnowiec, którą ze względu na swój herb mogłaby być polskim odpowiednikiem… Panathinaikosu Ateny, to wicelider V ligi śląskiej, czyli krótko mówiąc sytuacja tej drużyny w lidze przedstawia się bliźniaczo podobnie do Solarzy. Niwka do lidera traci 4 punkty i tak jak Soła ma realne szanse, aby zaatakować szczyt na wiosnę. Najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem sosnowieckich „Koniczynek” jest chyba Tomasz Owczarek. Ten piłkarz ma za sobą grę w Ekstraklasie w GKS Katowice, czy Polonii Bytom. AKS w lidze ma zdecydowanie najwięcej strzelonych goli, bo aż 73, a duża w tym zasługa Kamila Koperty i Jakuba Stefańskiego. Ten pierwszy ma na koncie 19 trafień, a drugi tylko o dwa mniej. Łatwo zatem wyliczyć, że przy 15 meczach w rundzie, obaj mają średnią powyżej jednego gola w meczu. Biało-zieloni jak prawie każdy klub zimowe sparingi  przeznaczają także na testowaniu zawodników. Jednymi z nich są Krystian Nawrocki ze Szczakowianki Jaworzno grający na pozycji bramkarza oraz Bojan Bruź, napastnik z III ligowej Polonii Łaziska Górne. Ten ostatni w rundzie jesiennej w lidze trafił raz do siatki rywala. Do macierzystego klubu wrócił także Robert Chudy, który kojarzony jest przede wszystkim z występami w Szczakowiance Jaworzno. W tym właśnie zespole przez jeden sezon grał w Ekstraklasie. Włodarze Niwki pozyskali także młodego golkipera z sosnowieckiego Zagłębia (1993), a mowa o Mariuszu Ulkowskim. Dotychczasowe sparingi podopieczni Zdzisława Kowalskiego mogą zapisać na plus. Zwycięstwa z juniorami Zagłębia Sosnowiec, Niwą Brudzowice, Zielonymi Żarkami oraz porażka z Fortuną Gliwice to z pewnością niezłe rezultaty. Dla Soły będzie to już czwarty sparing, natomiast dla sosnowiczan już piąty (15 lutego Niwka grała z rezerwami GKS Katowice).

Strzelcy Niwki w rozgrywkach ligowych:

19 goli – Kamil Koperta
17 goli – Jakub Stefański
12 goli – Mariusz Ludwiczek
11 goli – Mariusz Koperta
8 goli – Artur Kmiecik
2 gole – Tomasz Owczarek, Damian Mitka
1 gol – Marcin Mędrek, Łukasz Szałyga

Wyniki sparingów Niwki przed rundą wiosenną sezonu 2011/12:

AKS Niwka Sosnowiec – Zagłębie Sosnowiec (ŚLJ) 3:2
AKS Niwka Sosnowiec – Niwy Brudzowice 7:0
AKS Niwka Sosnowiec – Zieloni Żarki 3:0