Ta ostatnia sobota…

• autor: Tomasz Spyra, 2012-11-26 23:08

Lada dzień piłkarze Soły rozjadą się na urlopy zimowe. Najpierw jednak zagrają drugie i jednocześnie ostatnie spotkanie sparingowe w tym roku kalendarzowym. W najbliższą sobotę rywalem liderów IV ligi będzie Beskid Andrychów.

Beskid na co dzień występuje w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej, jednak nie jest drużyną, która póki co liczy się w walce o awans. Po rundzie jesiennej podopieczni trenera Krzysztofa Wądrzyka z 20 punktami na koncie zajmują 11 miejsce w tabeli. Mimo to można stwierdzić, że andrychowianie rundę jesienną zagrali na „piątkę”, ponieważ ich bilans w 15 meczach rundy jesiennej to… 5 zwycięstw, 5 remisów i 5 porażek. Sezon andrychowianie rozpoczęli jednak znakomicie. Z pierwszych pięciu spotkań wygrali aż cztery, a skutecznością wykazywał się Przemysław Knapik, który po rzeczonych pięciu kolejkach miał na koncie pięć bramek. Później jednak przyszło pasmo niepowodzeń. Ostatnie zwycięstwo Beskidu miało miejsce… 16 września podczas 7 kolejki rozgrywek, gdy przeciwnikiem była Wierna Małogoszcz. Następnie już tylko remisy przeplatały się z porażkami, a najwyższą andrychowianie ponieśli w swoim ostatnim ligowym meczu w tej rundzie. 17 listopada, w zaległym spotkaniu 13. kolejki, ulegli bowiem na wyjeździe liderowi rozgrywek, Limanovii Limanowa 1:4.

Trudno się jednak dziwić takim wynikom, patrząc na średnią wieku zawodników znajdujących się w kadrze zespołu. Na 24 zawodników aż 16 urodziło się bowiem w latach 90 – tych. Najmłodszym z nich jest zaledwie 16-letni obrońca, Filip Jarosz. Jak widać, ekipa andrychowian to przede wszystkim młodzi zawodnicy, dopiero ogrywający się w seniorskim futbolu i uczący się od kilku starszych piłkarzy z drużyny. Jednym z takich doświadczonych piłkarzy jest Tomasz Moskała. 35-letni napastnik ma za sobą aż 222 występy w ekstraklasie, w których zdobył 46 goli. W najwyższej klasie rozgrywkowej reprezentował kolejno GKS Katowice, Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski oraz Cracovię. W obecnym sezonie w rozgrywkach ligowych trafił do siatki rywali zaledwie dwukrotnie, wyraźnie ustępując pola Przemysławowi Knapikowi, który 7 razy pokonywał trzecioligowych bramkarzy. Ten wynik czyni Knapika najlepszym strzelcem drużyny.

Sobotni sparing nie będzie pierwszą potyczką Solarzy z andrychowianami. W sezonie 2002/2003 oba zespoły spotkały się w lidze okręgowej. Zespół z grodu nad Sołą zremisował w Oświęcimiu 1:1, a w Andrychowie pokonał Beskidy, bo taką wówczas nazwę nosił zespół z Andrychowa, 1:0. Warto przypomnieć, że Soła w ówczesnym sezonie spadła z ligi okręgowej, do której powróciła dopiero w sezonie 2011/2012, po ośmiu sezonach spędzonych w klasie A.

W lipcu 2010 roku obie drużyny zmierzyły się w przedsezonowym sparingu. Na stadionie Soły padł wówczas remis 2:2, który z pewnością był sukcesem Solarzy występujących wówczas na boiskach klasy A. Z obecnej kadry Pasiaków tamto spotkanie pamiętają Piotr Paw, Grzegorz Rajman, Adam Janeczko i Sebastian Baluś. Paw i Janeczko ponadto wpisali się na listę strzelców, zdobywając kontaktową oraz wyrównującą bramkę. Co ciekawe, pierwszą bramkę dla Beskidu, już w 2. minucie strzelił wspomniany wcześniej Przemysław Knapik.

Za spoiwo łączące obie drużyny uznać można Artura Czarnika. Pomocnik Solarzy do Oświęcimia przywędrował rok temu właśnie z Andrychowa, gdzie występował przez dwa i pół sezonu. W tym czasie wystąpił w 62 ligowych spotkaniach i zdobył 4 bramki. Czarnik do drużyny Sebastiana Stemplewskiego przychodził zatem będąc zawodnikiem ogranym na poziomie III ligi, z racji regularnych występów w drużynie Beskidu.

Strzelcy Beskidu Andrychów w rundzie jesiennej, w rozgrywkach ligowych:

7 goli – Przemysław Knapik

2 gole – Dariusz Chowaniec, Damian Kowalczyk, Tomasz Moskała

1 gol – Michał Adamus, Krzysztof Jurczak, Tomasz Kaczmarczyk, Michał Kliber, Wojciech Siwek

Tomasz Spyra