Z pierwszoligowcem na zakończenie

• autor: Tomasz Spyra, 2013-11-27 22:07

Przerwa zimowa w III lidze trwa już od pewnego czasu, ale piłkarze Soły Oświęcim wciąż trenują. W minioną sobotę rozegrali sparing z Iskrą Pszczyna, a jeszcze w listopadzie czeka ich kolejna gra kontrolna. Będzie to ostatni mecz Pasiaków w tym roku i szansa na to, żeby dobrze pokazać się na tle rywala z wyższej klasy rozgrywkowej. Przeciwnikiem Solarzy będzie bowiem występujący na zapleczu Ekstraklasy Energetyk ROW Rybnik. Spotkanie odbędzie się już w najbliższą sobotę w Rybniku, a jego początek zaplanowano na godzinę 12.

Rybniczanie są beniaminkiem I ligi. Niebiesko-biało-czarni w swojej historii występowali już w Ekstraklasie (siedem sezonów) oraz na jej zapleczu (dziewięć sezonów). Obecny sezon jest jednak dla piłkarzy ROW-u pierwszym w obecnym stuleciu, w którym występują na tym poziomie rozgrywek. Jeszcze dziesięć lat temu rybniczanie rywalizowali w „okręgówce”. Od tego czasu, sytuacja klubu zmieniła się jednak diametralnie. W ubiegłym sezonie ROW okazał się najlepszą drużyną II ligi zachodniej i razem z drugą w tabeli Chojniczanką Chojnice, którą wyprzedził tylko o jeden punkt, zasilił zaplecze Ekstraklasy.

Runda jesienna obecnego sezonu z pewnością nie była dla ROW-u udana. Jednak z pewnego powodu rybniczanie wyróżniali się na tle pozostałych drużyn grających w I lidze. W 18 jesiennych meczach (także jeden mecz rundy wiosennej rozegrany awansem – przyp. red.) zawodnicy Energetyka uzyskali bowiem aż 11 remisów. Pozostałe siedem spotkań zakończyło się dla nich pięcioma porażkami i zaledwie dwoma zwycięstwami. To spowodowało, że ROW zajmuje przedostatnie miejsce, z 17 „oczkami” na koncie. Tyle samo punktów zgromadził ostatni w tabeli Okocimski Brzesko.

Od września 2011 roku niemal do końca rundy jesiennej obecnego sezonu, trenerem rybnickiego zespołu był Ryszard Wieczorek. Po 16 kolejkach odszedł on jednak z klubu, ponieważ otrzymał propozycję prowadzenia Górnika Zabrze. W klubie z Ekstraklasy Wieczorek zastąpił Adama Nawałkę, który objął stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Zatem w ostatnich dwóch jesiennych meczach, zespół ROW-u poprowadził już nowy trener. Został nim niedawny asystent Waldemara Fornalika w sztabie szkoleniowym polskiej reprezentacji Marek Wleciałowski. Jednak oba spotkania pod jego wodzą rybniczanie minimalnie przegrali: 1:2 z Olimpią Grudziądz oraz 2:3 z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza.

Zawodnicy ROW-u zdobyli w zakończonej rundzie 24 gole. Zdecydowanie najskuteczniejszym strzelcem jesieni w tej drużynie był pomocnik Daniel Feruga, który dziewięć razy trafił do siatki.

Aż ośmiu graczy z kadry ROW-u na rundę jesienną, ma na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Trzej z nich to prawdziwi weterani boisk w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pomocnik Mariusz Muszalik rozegrał aż 311 spotkań, strzelając 16 bramek. Reprezentował wówczas barwy GKS-u Katowice, Odry Wodzisław, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski oraz Piasta Gliwice. 157 razy w Ekstraklasie zagrał inny pomocnik Marcin Nowacki. Strzelił w tych meczach 14 goli, a reprezentował Odrę Wodzisław, Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski, Koronę Kielce oraz Ruch Chorzów. Obrońca Sławomir Szary wystąpił w Ekstraklasie 150 razy, strzelając trzy gole. Grał wówczas w Odrze Wodzisław oraz Piaście Gliwice.

Pozostali rybniccy zawodnicy z ekstraklasową przeszłością, mają na swoim koncie już tylko pojedyncze występy. Wspomniany już Daniel Feruga, na najwyższym szczeblu rozegrał pięć spotkań w barwach Ruchu Chorzów, strzelając jednego gola. Marcin Skrzeszewski zaliczył jeden występ w barwach Cracovii, obrońca Mateusz Słodowy dwa mecze w barwach Odry Wodzisław, a pomocnicy: Szymon Jary i Jarosław Wieczorek (obydwaj w Odrze) rozegrali odpowiednio cztery i dwa spotkania.

Rybniczanie, podobnie jak Soła, rozegrali już jeden sparing po zakończeniu rundy jesiennej. Podopieczni trenera Wleciałowskiego ulegli dzisiaj III-ligowemu BKS-owi Stal Bielsko-Biała 1:2.

Strzelcy Energetyka ROW Rybnik w rundzie jesiennej sezonu 2013/2014, w rozgrywkach ligowych:

9 – Daniel Feruga

5 – Idrissa Cissé

3 – Mariusz Muszalik

2 – Marek Gładkowski, Kamil Kostecki

1 – Marek Krotofil, Rafał Kurzawa

Forma:

Bilans ostatnich pięciu rozegranych spotkań:

Energetyk ROW Rybnik – BKS Stal Bielsko-Biała (sparing)  1:2

Energetyk ROW Rybnik – Termalica Bruk-Bet Nieciecza (18. kolejka I ligi)  2:3