Z drugoligowcem na zwieńczenie obozu

• autor: Tomasz Spyra, 2014-02-05 19:59

Od poniedziałku piłkarze Soły Oświęcim przebywają na zgrupowaniu w dolnośląskim Dzierżoniowie. Na zakończenie trwającego tydzień obozu, Pasiaki rozegrają mecz kontrolny z drużyną z tego województwa. Rywalem podopiecznych Sebastiana Stemplewskiego będzie drugoligowy Górnik Wałbrzych, a spotkanie to odbędzie się w sobotę o 11 na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Wałbrzychu.

Najlepszy okres w historii klubu grającego w biało-niebieskich barwach, to niewątpliwie lata 80. ubiegłego wieku. Wówczas Górnicy po raz pierwszy wywalczyli awans do Ekstraklasy, w której spędzili sześć lat (1983-1989). W sezonach 1983/84 oraz 1985/86, wałbrzyszanie zajęli szóste miejsce w tabeli, co było ich najlepszym osiągnięciem w całej historii występów na najwyższym szczeblu.

Obecny sezon jest czwartym z rzędu, w którym Górnicy występują na poziomie II ligi. W sezonie 2010/11 będący beniaminkiem wałbrzyszanie zajęli 10. miejsce w tabeli. W kolejnym rozgrywkach było jeszcze lepiej i Górnicy ukończyli sezon na szóstej pozycji. Ubiegły sezon biało-niebiescy zakończyli dopiero na 14. miejscu, jednak tabela II ligi zachodniej była na tyle „spłaszczona”, że równie dobrze pozycja ta mogła być… dużo wyższa. Do dziewiątej w tabeli Calisii Kalisz, wałbrzyszanie stracili bowiem na finiszu rozgrywek zaledwie dwa „oczka”.

Miniona runda bieżącego sezonu była dla Górników bardzo udana. Po osiemnastu kolejkach rozegranych jesienią, podopieczni Macieja Jaworskiego plasują się na drugim, premiowanym awansem miejscu w tabeli. Do liderującego Chrobrego Głogów wałbrzyszanie tracą cztery punkty. Biało-niebiescy zgromadzili 34 punkty, a na ten dorobek złożyło się dziesięć zwycięstw, cztery remisy i tyle samo porażek.

Dolnośląski zespół zdobył jesienią 24 gole w rozgrywkach ligowych. Najskuteczniejszym strzelcem Górnika jest na ten moment Grzegorz Michalak, który sześciokrotnie znalazł drogę do bramki rywala. 30-letniemu pomocnikowi po piętach depcze Marcin Folc, który jesienią „ukłuł” rywali pięć razy. Napastnik ten, jako jedyny zawodnik w kadrze biało-niebieskich ma na swoim koncie występy w Ekstraklasie. W najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał 58 spotkań, strzelając w nich 11 goli. Na ekstraklasowych boiskach Folc reprezentował kolejno: RKS Radomsko, Zagłębie Sosnowiec oraz Piasta Gliwice.

Warto zauważyć, że biało-niebiescy w sposób zdecydowany stawiają na „swoich” zawodników, którzy pierwsze piłkarskie kroki podejmowali właśnie w Górniku, albo innych wałbrzyskich klubach. Tylko kilku piłkarzy z kadry wałbrzyszan na rundę jesienną, nie miało przed przyjściem do Górnika jakichkolwiek wcześniejszych związków z tym miastem. Takimi zawodnikami są m.in. wspomniany już Marcin Folc, a także dwaj Czesi znajdujący się w kadrze Górnika: obrońca Jan Bartoš oraz napastnik Daniel Zinke.

Górnicy, podobnie jak Soła, rozegrali już trzy spotkania kontrolne w tym roku. Szczegóły prezentujemy poniżej.

Sparingi Górnika Wałbrzych w 2014 roku:

Górnik Wałbrzych – Podbeskidzie Bielsko-Biała (T-Mobile Ekstraklasa) 1:6

Górnik Wałbrzych – Olimpia Kowary (IV liga dolnośląska) 2:0

Górnik Wałbrzych – Warta Poznań (II liga zachodnia) 0:2

1 zwycięstwo, 0 remisów, 2 porażki, bramki: 3-8

Strzelcy Górnika Wałbrzych w rundzie jesiennej sezonu 2013/2014, w rozgrywkach ligowych:

6 – Grzegorz Michalak

5 – Marcin Folc