Ostatni akord przygotowań do ligi

• autor: Tomasz Spyra, 2014-03-05 14:05

Do rozpoczęcia rundy wiosennej w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej pozostało już tylko półtora tygodnia. Piłkarze Soły Oświęcim zbliżają się zatem do końca okresu przygotowawczego, a już w najbliższą sobotę rozegrają ostatni podczas trwającej przerwy zimowej sparing. Rywalem Pasiaków będzie IV-ligowy zespół Czarni-Góral Żywiec, a spotkanie to odbędzie się o godz. 11 na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy budynku klubowym Soły.

Obecny sezon jest trzecim z rzędu, w którym żywiecki zespół rywalizuje w drugiej grupie IV ligi śląskiej. Czerwono-czarno-niebiescy za każdym razem zaliczają się do drużyn z szerokiej czołówki, które jednak nie liczą się w bezpośredniej walce o awans. W sezonie 2011/12 zawodnicy Czarnych-Góral zajęli siódme miejsce ze stratą aż 25 punktów do zwycięskiego LKS Czaniec, a kolejne rozgrywki ukończyli na szóstej pozycji, tracąc do pierwszego w tabeli Nadwiślana Góra 19 „oczek”.

Po rundzie jesiennej obecnego sezonu sytuacja wygląda podobnie. Podopieczni Piotra Jaroszka zajmują szóste miejsce i do prowadzącego GKS-u 1962 Jastrzębie tracą 14 punktów. Dorobek żywczan to 28 „oczek”, a złożyło się na niego osiem zwycięstw, cztery remisy i tyle samo porażek. Sytuacja mogłaby jednak wyglądać nieco lepiej, gdyby nie porażka walkowerem w ostatnim meczu rundy jesiennej. Mecz między Czarnymi-Góral a wspomnianym GKS-em 1962 Jastrzębie został przerwany w 88. minucie przy stanie 4:1 dla sobotniego rywala Soły, z powodu wrzucenia na boisko petard przez kibiców… z Żywca.

Czerwono-czarno-niebiescy zdobyli jesienią 39 bramek. Ich zdecydowana większość to dzieło Grzegorza Szymońskiego, który 17 razy pokonał bramkarzy rywali. Kolejny w klasyfikacji strzelców Czarnych-Góral – Kamil Żołna – trafił do siatki „zaledwie” sześć razy i nie powiększy już tego dorobku, przynajmniej w barwach żywieckiej drużyny, bowiem rundę wiosenną spędzi na wypożyczeniu w III-ligowym Rekordzie Bielsko-Biała.

Piłkarze z Żywca rozegrali  tym roku osiem meczów kontrolnych. Rywalami podopiecznych trenera Jaroszka były m.in. Babia Góra Sucha Beskidzka oraz Halniak Maków Podhalański, czyli zespoły znane oświęcimskiej Sole z niedalekiej przeszłości, z rywalizacji w V oraz IV lidze. Szczegóły dotyczące sparingów Czarnych-Góral prezentujemy poniżej.

Sparingi Czarnych-Góral Żywiec w 2014 roku:

Czarni-Góral Żywiec – Podbeskidzie II Bielsko-Biała (III liga opolsko-śląska, południe)  2:7

Czarni-Góral Żywiec – Babia Góra Sucha Beskidzka (liga okręgowa Wadowice)  5:2

Czarni-Góral Żywiec – LKS Bestwina (liga okręgowa Bielsko-Biała)  2:1

Czarni-Góral Żywiec – Halniak Maków Podhalański (IV liga małopolska zachodnia)  0:3

Czarni-Góral Żywiec – MRKS Czechowice-Dziedzice (liga okręgowa Bielsko-Biała)  1:3

Czarni Góral Żywiec – GKS II Tychy (liga okręgowa Katowice, grupa I)  1:1

Czarni-Góral Żywiec – Pasjonat Dankowice (liga okręgowa Bielsko-Biała)  3:2

Czarni-Góral Żywiec – Górnik Piaski (IV liga śląska, grupa I)  1:2

3 zwycięstwa, 1 remis, 4 porażki, bilans bramek: 15-21

Strzelcy Czarnych-Góral Żywiec w rundzie jesiennej sezonu 2013/2014, w rozgrywkach ligowych:

17 – Grzegorz Szymoński