Na początek z beniaminkiem

• autor: Tomasz Spyra, 2014-08-07 19:49

Równo dwa miesiące temu piłkarze Soły Oświęcim grali ostatnie ligowe spotkanie minionego sezonu. Zwyciężając w Krakowie z rezerwami Wisły, Pasiaki przypieczętowały zdobycie wicemistrzostwa III ligi małopolsko-świętokrzyskiej. Już w najbliższy weekend ruszają nowe rozgrywki, a pierwszym rywalem Solarzy będzie mistrz IV ligi małopolskiej wschodniej z ubiegłego sezonu – Wolania Wola Rzędzińska. Czy oświęcimianie, wzmocnieni zarówno graczami doświadczonymi, takimi jak Marcin Drzymont czy Kamil Szewczyk, jak i młodymi zawodnikami, którzy w minionym sezonie wywalczyli z Sołą awans do Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych, mocnym akcentem „wejdą” w nowe rozgrywki? Odpowiedź poznamy już w sobotę, a spotkanie w Woli Rzędzińskiej rozpocznie się o godzinie 17.

Zespół z powiatu tarnowskiego spędził w IV lidze ostatnich pięć lat. Przed dwoma miesiącami „zielono-biało-czerwoni” mogli wreszcie świętować promocję do III ligi małopolsko-świętokrzyskiej. Podopieczni Grzegorza Tyla zapewnili sobie pierwsze miejsce na trzy kolejki przed końcem rozgrywek, a na finiszu sezonu legitymowali się dorobkiem 57 punktów, na który złożyło się 17 zwycięstw, sześć remisów oraz siedem porażek. Warto zaznaczyć, że Wolania nie poniosła w minionych rozgrywkach ani jednej ligowej porażki na własnym stadionie. Najbliższy rywal Soły wygrał IV ligę małopolską wschodnią z przewagą czterech „oczek” nad drugim w tabeli Skalnikiem Kamionka Wielka.

Można powiedzieć, że awans do III ligi podopieczni trenera Tyla wywalczyli głównie dzięki swojej defensywie. „Zielono-biało-czerwoni” stracili 31 goli w 30 meczach, co było pod tym względem najlepszym wynikiem w całej lidze. Osiągnięcia w ataku nie prezentowały się już jednak tak okazale. 52 zdobyte gole uplasowały zespół z Woli Rzędzińskiej zaledwie na ósmym miejscu, jeśli chodzi o liczbę trafień. Najskuteczniejszym zespołem w lidze były rezerwy Sandecji Nowy Sącz, jednak 62 strzelone bramki pozwoliły im zająć „tylko” piąte miejsce w ligowej tabeli, bowiem nowosądecki bramkarz aż 50 razy musiał wyciągać piłkę z siatki. Jak zatem widać to nie atak, ale obrona była kluczem do sukcesu w ubiegłym sezonie IV ligi małopolskiej wschodniej.

Najskuteczniejszym strzelcem Wolanii w minionych rozgrywkach był napastnik Dominik Cabała, który trafił do siatki dziewięciokrotnie. Po siedem bramek zdobyli: napastnik Grzegorz Jasiak oraz pomocnik Dawid Czarnik. Warto jednak podkreślić, że ten drugi zawodnik wszystkie trafienia zanotował jesienią, bowiem z powodu kontuzji, w rundzie rewanżowej ani razu nie wybiegł on na boisko. Pełna klasyfikacja strzelców Wolanii w rozgrywkach IV ligi małopolskiej wschodniej w ubiegłym sezonie prezentuje się następująco:

9 – Dominik Cabała

7 – Dawid Czarnik, Grzegorz Jasiak

4 – Artur Biały, Daniel Bielak

3 – Dawid Krupa, Piotr Szosta

2 – Dominik Adamowski, Łukasz Bartkowski, Konrad Barwacz, Jakub Tadel, Piotr Tarczoń

1 – Marcin Barwacz, Patryk Bezkosty, Kamil Wilk

Gospodarze zdają sobie sprawę z tego, że nie są faworytem spotkania, ale mają zamiar napsuć Solarzom dużo krwi. – Celem naszej drużyny jest sprawienie niespodzianki, którą będzie urwanie punktów Sole i zaprezentowanie się z dobrej strony w pierwszym w historii meczu Wolanii w III lidze – to słowa najlepszego strzelca zespołu z Woli Rzędzińskiej, wspomnianego już Dominika Cabały.

Tak prezentują się osiągnięcia „zielono-biało-czerwonych” w minionym sezonie. A jak wyglądały ich przygotowania do rozpoczynających się za kilka dni rozgrywek? Podopieczni Grzegorza Tyla rozegrali tego lata siedem sparingów. Cztery z nich wygrali, dwa razy schodzili z boiska pokonani, a w jednym przypadku mecz nie przyniósł rozstrzygnięcia. Piłkarze Wolanii zdobyli w tych sparingach 24 gole, a stracili 13. Poniżej przedstawiamy wyniki przedsezonowych meczów kontrolnych drużyny z Woli Rzędzińskiej.

Wolania – Puszcza Niepołomice (II liga)  0:3

Wolania – Bocheński KS (IV liga małopolska wschodnia)  5:0

Wolania – Polan Żabno (IV liga małopolska wschodnia)  3:3

Wolania – Wisłoka Dębica (III liga lubelsko-podkarpacka)  2:0

Wolania – Victoria Koszyce Małe (tarnowska liga okręgowa, grupa II)  8:0

Wolania – Rzemieślnik Pilzno (IV liga podkarpacka)  5:2

Wolania – Resovia Rzeszów (III liga lubelsko-podkarpacka)  1:5

W drużynie z powiatu tarnowskiego, tak jak zresztą i w pozostałych ekipach występujących w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej, nie zabrakło tego lata roszad kadrowych. Do Wolanii trafiło dwóch zawodników grających ostatnio w Unii Tarnów: obrońca Kamil Bachula oraz pomocnik Adrian Ślęzak, a także inny pomocnik znany z trzecioligowych boisk – Wojciech Szkotak z Bocheńskiego KS-u, który w ubiegłym sezonie pożegnał się z tą właśnie klasą rozgrywkową. Ponadto defensywę najbliższego rywala Soły zasilił Patryk Szatko, który przyszedł z IV-ligowego LKS-u Nowa Jastrząbka.

Po stronie ubytków mamy z kolei trzy nazwiska. Wolanię opuścili: obrońca Michał Baruch oraz pomocnicy – Marcin Barwacz i Daniel Bielak.

Jeśli chodzi o absencje w sobotnim meczu, to w drużynie Soły zabraknie kontuzjowanych Dawida Wadasa oraz Mateusza Glenia. Niepewny jest również występ Adama Janeczki, który doznał urazu w ostatnim przedsezonowym sparingu. Z kolei w drużynie gospodarzy nie zagra kontuzjowany obrońca Łukasz Bartkowski.

Autor: Tomasz Spyra

autor: ~Soła fans 2014-08-07 21:22:53

avatar Tomek Spyra, jak zwykle dobra robota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!