Odwrócić złą, listopadową kartę

• autor: Tomasz Spyra, 2014-10-31 11:38

Runda jesienna III ligi małopolsko-świętokrzyskiej zbliża się pomału ku końcowi. W niedzielę piłkarze Soły Oświęcim rozegrają przedostatni w tym roku kalendarzowym mecz na własnym stadionie. Rywalem Pasiaków będzie zespół Czarnych Połaniec. O jakiej to złej karcie wspominam w tytule? Otóż, Solarzom ostatnimi czasy wyraźnie nie „leży” rozgrywanie meczów w pierwszy weekend listopada. Ostatnie dwa takie spotkania, co ciekawe obydwa również przed własną publicznością, zakończyli oni bowiem bez zwycięstwa i bez strzelonego gola. Dwa lata temu oświęcimianie przegrali z Orłem Balin 0:1, a przed rokiem zremisowali bezbramkowo z Łysicą Bodzentyn. Miejmy nadzieję, że w tę najbliższą niedzielę Pasiaki nie tylko wreszcie trafią do siatki, ale również zainkasują trzy punkty. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.

Ostatnia kolejka nie przyniosła zmian, jeśli chodzi o pozycje zajmowane na szczycie tabeli. Wciąż prowadzi Wisła Sandomierz przed Granatem Skarżysko-Kamienna, a na najniższym stopniu podium plasuje się Soła. Przez ostatni remis z Popradem, powiększyły się jednak nieco straty Pasiaków do dwóch wymienionych wyżej zespołów, które w ostatnich tygodniach wygrywają dosłownie wszystko, jak leci. Do skarżyszczan podopieczni Sebastiana Stemplewskiego tracą dwa punkty, zaś do liderujących sandomierzan – już pięć „oczek”. Kolejna strata punktów byłaby zatem zdecydowanie niewskazana. Sprawdźmy więc, kim jest ten najbliższy rywal, z którym należałoby wygrać.

Połańczanie to tegoroczny beniaminek III ligi małopolsko-świętokrzyskiej. W ubiegłym sezonie żółto-czarni triumfowali w rozgrywkach IV ligi świętokrzyskiej. Triumfowali zresztą w sposób bezapelacyjny, bowiem na koniec sezonu uzyskali ośmiopunktową przewagę nad drugim w tabeli Partyzantem Radoszyce, który, jak wiemy, również uzyskał promocję i rywalizuje obecnie w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej.

Patrząc całościowo, to podopieczni Tomasza Kicińskiego spisują się całkiem dobrze, jak na beniaminka rozgrywek. Zespół z Połańca zajmuje bowiem siódme miejsce z 22 punktami na koncie. Na ten dorobek składa się sześć zwycięstw, cztery remisy i tyle samo porażek.

Chcąc jednak spojrzeć na występy Czarnych nieco bardziej szczegółowo, to widać, że w ostatnich tygodniach złapali oni małą zadyszkę. Ostatnie zwycięstwo podopieczni trenera Kicińskiego zanotowali na początku października z Unią Tarnów (2:0), a kolejne trzy potyczki kończyły się: dwiema porażkami 0:1 (z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski oraz Garbarnią Kraków – przyp. red.) oraz remisem 2:2 z Beskidem Andrychów. Warto jednak zauważyć, że wszystkie te spotkania Czarni rozegrali na wyjazdach. Niedzielny mecz w Oświęcimiu będzie zatem już piątą z rzędu „delegacją” połańczan. Ostatni mecz u siebie zagrali oni jeszcze we wrześniu, remisując z Hutnikiem Nowa Huta 1:1.

O najbliższym rywalu Soły na pewno nie można powiedzieć, że jest drużyną efektowną. W dotychczasowych meczach obecnego sezonu ligowego, tylko jeden raz Czarni zdobyli więcej niż dwa gole. Zdarzyło się to w połowie września, w zwycięskim 3:2 meczu z Koroną II Kielce. Najskuteczniejszym zawodnikiem połańczan jest na ten moment napastnik Piotr Mazurkiewicz, mający pięć trafień na koncie.

Brak szczególnej widowiskowości nie wyklucza jednak efektywności, bowiem mimo małej liczby strzelanych goli (16), podopieczni trenera Kicińskiego tracą ich jeszcze mniej. 13 wpuszczonych bramek czyni defensywę Czarnych trzecią najlepszą w lidze na tę chwilę. Mniej goli straciły tylko inne świętokrzyskie zespoły: Granat (9) oraz KSZO (11).

W tym miejscu powinno widnieć zestawienie zawodników, którzy mają za sobą ekstraklasową przeszłość. W kadrze drużyny z Połańca nie ma jednak takich piłkarzy. Można powiedzieć, że najbliżej debiutu w najwyższej klasie rozgrywkowej był Mariusz Korzępa. Napastnik ten przed kilku laty występował bowiem w rezerwach Lechii Gdańsk, zostając przed rozpoczęciem sezonu 2011/12 włączonym do szerokiej kadry tej drużyny na rozgrywki Ekstraklasy. To jednak wciąż wyłącznie drugi zespół Lechii korzystał z boiskowych usług Korzępy.

Jeszcze słowo o stanie kadr obu zespołów na niedzielne spotkanie. W drużynie Czarnych nie wystąpi pomocnik Paweł Cecot, który musi odcierpieć karę za nadmiar żółtych kartek. W Sole wciąż czekamy na powrót: Dawida Wadasa, Mateusza Glenia, Artura Czarnika i Jakuba Jamroza. W meczu z Popradem do listy kontuzjowanych dołączył Grzegorz Talaga, który z powodu rozcięcia łuku brwiowego musiał przedwcześnie opuścić boisko i udać się do szpitala.

Autor: Tomasz Spyra